Czym są korony protetyczne w stomatologii?

uzupełnienie protetyczne w postaci koron
W stomatologii korony protetyczne mają szerokie przeznaczenie. W szczególności są świetnymi zamiennikami pojedynczych zębów, jakie zepsuły się lub oczekują rekonstrukcji np. po leczeniu kanałowym. Korony stosuje się również na implantach w sytuacji, kiedy niezbędne jest uzupełnienie zupełnego braku zęba.

Korony zębowe wykonywane są też z wielu surowców. Obecnie najbardziej znane są korony cyrkonowe albo porcelanowe z ceramiczną podbudową. Nadrzędną zaletą takiego sposobu odbudowy zębów jest to, że korony cechuje duża wytrzymałość. Za pomocą koron można schować wszystkie defekty zębów, choćby kiedy są w jakiś sposób naruszone lub są mniej efektowne niż kiedyś. Sprawdzają się, ponieważ korony wyglądem upodabniają się do naturalnych zębów oraz poprawiają estetykę jamy ustnej.

Pod koronami można ukryć nierówności albo przebarwienia. By było to możliwe trzeba obrobić ząb pod to rozwiązanie protetyczne. Nie jest to koniecznie w przypadku koron zaaplikowanych na implantach. W trakcie takich zabiegów chirurg stomatolog nie narusza w żaden sposób obocznych zębów, a zaledwie wypełnia lukę między nimi. Cena korony protetycznej przyjmuje wartość uzależnioną od z materiału, z którego ją stworzono. Wartość daje także to, czy jest zaaplikowana na ząb lub jego pozostałości, czy na implant.

Popularne posty z tego bloga

Cyfrowy projekt uśmiechu

Kiedy ortodonta zaleca aparat retencyjny?

Jak oczyścić zęby z osadu i przebarwień?