W jakich sytuacjach przeprowadza się leczenie kanałowe?

W jakich sytuacjach przeprowadza się leczenie kanałowe?

 

Leczenie kanałowe stomatolog endodonta realizuje z reguły w szczególnych przypadkach. Przeważnie leczenie kanałowe niezbędne będzie w momencie, gdy miazga zęba została dogłębnie zainfekowana przez bakterie i próchnicę, co sprawia, że ząb psuje się od wewnątrz. Zazwycza powodem przeprowadzanego w gabinecie stomatologicznym zabiegu endodontycznego są też martwica i zgorzele miazgi zęba oraz zmiany w pobliżu wierzchołka, obumarcie lub głębokie starcie zębów. Czasami leczenie kanałowe trzeba przeprowadzić, jeśli np. z powodu wypadku dochodzi do odsłonięcia miazgi zęba.

Istnieją jednak takie przypadki leczenia kanałowego, które nie są skutkiem chorób czy urazów. Dla przykładu to może być źle wykonany wcześniej zabieg, po którym w kanale zębowym utkwiło odłamane narzędzie dentystyczne. Dentysta endodonta powinien pomóc także przy niedrożności kanału. Zablokowanie zazwyczaj pojawia się na skutek zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, nietypowego przebiegu albo z uwagi na jego nieodpowiednie wypełnienie. Bywa tak, że leczenie kanałowe potrzebne jest również po usunięciu wkładu korzeniowo-koronowego.

Leczenia kanałowego nie powinno się bać, niezależnie od problemu, z którym pacjent przychodzi do dentysty . We współczesnej stomatologii niemal każdy zabieg dentystyczny wykonywany jest pod skutecznym znieczuleniem, dlatego zabiegi są bezbolesne. O wiele lepiej przyjść do stomatologa, aby coś poradził i przeprowadził leczenie, niż pozwolić na dalszy rozwój problemu.

Popularne posty z tego bloga

Jakie są fazy wykonania protetycznego mostu

Przyczyny powstawania próchnicy

Z czego wynikają problemy ósemek