Kiedy ortodonta zaleca aparat retencyjny?

ortodontyczny aparat na zęby
Leczenie ortodontyczne często wymaga czasu i cierpliwości pacjentów. Wykorzystanie aparatu ortodontycznego, choć przynosi niezwykłe efekty, nie jest jedynym narzędziem, korygowania wad zgryzu i wyrównywania uśmiechu. Dla kompletnego wyniku, zwykle po przeprowadzeniu leczenia aparatem ortodontycznym, zakłada się tzw. aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego głównym przeznaczeniem jest utrzymanie efektów utworzonych przez wcześniej używany aparat ortodontyczny. Bywa tak, że niektóre zęby mogą wracać na wcześniejsze złe pozycje, dlatego, aby powstrzymać ten proces, należy zastosować aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie potrzebny zębom pacjenta, ustala ortodonta. Najczęściej jest to połowa czasu, który poświęciliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, ale bywa także tak, że aparat retencyjny musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – czasami do końca życia. Na wtórne przenoszenie się zębów zwykle wpływa wiele czynników np. wiek i związane z tym wyrastanie nowych zębów w przypadku mniejszych pacjentów.

Zastosowanie retainera sprawia, że efekt leczenia ortodontycznego jest trwały, a skorygowane zęby, zachowają się na dobrych miejscach. Pacjenci, którzy korzystają z aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, powinni pamiętać o starannej oraz solidnej pielęgnacji jamy ustnej. Tak samo ważna jest regularna opieka oraz konsultacja stomatologa ortodonty.

Popularne posty z tego bloga

Cyfrowy projekt uśmiechu

Jak oczyścić zęby z osadu i przebarwień?