Przyczyny powstawania próchnicy

leczenie próchnicy u dentysty
Próchnica zębów jest jedną z najbardziej znanych chorób zębów i przyzębia, które stomatolodzy odnajdują u pacjentów. Pierwsza faza tej dolegliwości nie jest zauważalna gołym okiem, ani nie wywołuje bólu, ale im dalej dosięgnie do środka zęba, tym większe straty oraz bardziej dotkliwy ból sprawia. Ząb zaatakowany przez próchnicę robi się czulszy oraz bardziej podatny na uszkodzenia. Niekiedy zmiany dostają się do miazgi zębowej i są na tyle zaawansowane, że ostatecznym ratunkiem zostaje leczenie kanałowe.
Najpowszechniejszą przyczyną powstawania próchnicy są bakterie, które głównie pożywiają się cukrami pochodzącymi z pokarmu. Na skutek tego działania następuje odwapnienie szkliwa zęba stanowiącego najmocniejszą ochronę zębów. Pożywienie, które zawiera przesadną ilość cukrów, podatnych na fermentację, szczególnie wspiera rozwój próchnicy. Wyjątkowo nieprzychylne dla naszych zębów są produkty lepiące, które bez trudu przywierają do nich oraz z reguły są trudne do usunięcia.
Poza różnymi czynnikami, które wpływają na rozwój próchnicy, wielkie znaczenie ma również higiena jamy ustnej. W wyniku mało sumiennego lub niezbyt systematycznego mycia, pozostałości po pokarmach osiadają na powierzchni zębów oraz powodują wytwarzanie kamienia nazębnego. Resztki jedzenia to również siedlisko bakterii, jakie sprzyjają rozwojowi chorób przyzębia i zębów.
Z próchnicą można radzić sobie, pilnując czystości zębów, stosując pasty z fluorem i co pół roku odwiedzając swojego stomatologa.

Popularne posty z tego bloga

Ósemki do usunięcia

Endodoncja – czyli co?

Jak poprawnie trzeba pielęgnować implanty zębów?