Z czego wynikają problemy ósemek

 

Z czego wynikają problemy ósemek

Wyrzynanie ósemek może sprawiać kłopoty. Przeważnie okres wyrastania ósemek jest przeciągły i w wielu przypadkach nieprzyjemny. Nie u wszystkich osób ósemki się wyrzynają. Nieraz jest tak, że wychodzi zaledwie jedna albo dwie, niekiedy nie wychodzą wcale. Regulują to uwarunkowania genetyczne oraz przeważnie przestrzeń w szczęce. Obecne przy wyrastaniu ósemek ból czy obrzęk dziąsła nie we wszystkich przypadkach świadczą o tym, że wyrzynają się w sposób niewłaściwy. Mimo to najlepiej umówić spotkanie w gabinecie stomatologicznym, by uniknąć uciążliwych skutków nieodpowiedniego wzrostu ósemek.

Problem jest w sytuacji, kiedy wyrzynanie ósemek jest błędne. Na przykład gdy rosną krzywo albo poza linię innych zębów, wpijają się w policzek, podrażniają dziąsła lub okazują się zębami zatrzymanymi. Najsilniejszy ból może pojawić się ze względu na nacisk na inne trzonowce, a także kiedy w okolicy występuje próchnica. Obok bólu w czasie wyrastania ósemek może wystąpić również szczękościsk, gorączka, a nawet obrzęk oraz stan zapalny. Wystąpienie takich dolegliwości nie za każdym razem kończy się na ekstrakcji ósemek, ale lekarz stomatolog powinien obejrzeć kłopot.

Zdarza się tak, że ósemki dentysta usuwa profilaktycznie, ze względu na to, że w niektórych przypadkach oczyszczanie ich szczoteczką jest ciężkie, co zazwyczaj prowadzi do rozwoju próchnicy. Obok wyrwania ósemek dentysta może pomóc również innymi sposobami. Żeby ułatwić czas wyrastania, może przyciąć dziąsło oraz zalecić antybiotyki lub środki przeciwbólowe.

Popularne posty z tego bloga

Jakie są fazy wykonania protetycznego mostu

Przyczyny powstawania próchnicy